Nyheder
DE BEDSTE TOMMY SEEBACH OG GRAND PRIX HITS
Disco Tango, Hip hurra det’ min fødselsdag, Pyjamas for to, Krøller eller ej, Det’ gratis, Under stjernerne på himlen, Det’ det jeg altid har sagt, Du’ det dejligste, Du skælder mig hele tiden ud er sange, som alle – uanset alder – elsker at synge med på eller danse til. Og alle sange fremtryllet af folkekunstneren TOMMY SEEBACH.
Nu bliver der mulighed for et genhør med alle de kendte Tommy Seebach sange, når populære og velsyngende René Jakobsen tager publikum med på nostalgisk musikalsk rejse, hvor han med stor glæde og showmanship fremfører de kendteste Tommy Seebach hits krydret med masser af grand prix hits.
Tommy Seebach var nærmest synonym med Dansk Melodi Grand Prix i 80’erne. Her rystede han den ene ørehænger ud af ærmet efter den anden. René Jakobsen hylder Kongen af Dansk Melodi Grand Prix, Tommy Seebach, og inkluderer samtidig masser af de største Grand Prix hits fra primært tiden i 80’erne, hvor Seebach havde sin storhedstid (og hvor Grand Prix sange var noget man kunne synge med på). Der vil således blive genhør med hits som Vi maler byen rød, Video Video, Vi danser rock og rul, Tænker altid på dig, Lige der hvor hjertet slår, Det’ lige det og mon ikke sange fra 90’ og 00’erne som Smuk som et stjerneskud, Lonnie fra på Berlin og Tænder på dig også vil finde vej i René Jakobsens Grand Prix fejring